top of page
ТРЕНДАФИЛА ТРЕНДАФИЛОВА / 
Trendafila Trendafilova
Трендафила Трендафилова (Персефи Ескес) е родена на 16.11.1989 г. във Варна. Живее и работи в София. За кратко изучава архитектура, но бързо се насочва към живописта. Образование: 2009-2013 Национална художествена академия, София, бакалавър живопис;  2014-2016 магистър живопис при проф. Валентин Колев. Занимава се с дигитално-експерименталната музиката и поезия. Предстои й двумесечен творчески престой - резиденция в Cite internationale des arts, Париж.

TRÈS

ГАЛЕРИЯ РАКУРСИ  19 септември - 30 септември 2017 / Rakurski Art Gallery  September 19 - September 30 2017

Фондация „Едмонд Демирджиян“ връчва за осми път наградата за живопис за обещаващо развитие и посветеност на изкуството. Носителка за 2017 г. е Трендафила Трендафилова, която се представя с изложбата „Très“.

Наградата е основана през 2010 г. в памет на художника Едмонд Демирджиян и се връчва ежегодно. Състои се от грамота, организиране на изложба в галерия „Ракурси” и 1000 лева.

Досегашните носители на наградата са: Минко Йовчев, Калия Калъчева, Велислава Гечева, Любен Петров, Радоил Серафимов, Анжела Терзиева и Елеонора Терзиева, Радослав Нинов.

Журито в състав: Мария Василева, Надежда Олег Ляхова, Даниела Радева, Румяна Йонева, Недко Солаков и Правдолюб Иванов следи целогодишно изявите на младите художници. Изборът е мотивиран от високото качество на произведенията и съвременния визуален език, както и от перспективите за бъдещо развитие на авторите.

Заглавието на изложбата на Трендафила Трендафилова произхожда както от френската дума за “много”, така и от начина, по който приятелите се обръщат към художничката. То насочва едновременно към отсъствието на една единствена концепция и към представянето на дадения етап от развитието на авторката с цялото му многообразие. В картините са пресъздадени лични житейски случки, предизвикали силни емоции на радост или тъга. “Стаята” е неизчерпаем източник на вдъхновение. Поставянето в различни ситуации дава възможност на художничката да изследва самата себе си. Конкретната история, както и хората, участващи в нея, престават да бъдат толкова важни. Преживяното се превръща в линейно-колоритно съотношение. По същия начин Трендафила се отнася и към  музиката, която слуша или създава. Пренареждането на герои, обекти и моменти е безкрайно и изразява богатство от състояния. 

bottom of page